با حضور اعضای شورایعالی حقوقدانان بسیجی استان کهگیلویه وبویراحمد انجام گرفت: بررسی عناوین مجرمانه وراهکارهای کاهش جمعیت کیفری در زندانها


نشست هم اندیشی با موضوع بررسی عناوین مجرمانه و راهکارهای کاهش جمعیت کیفری در سالن اجتماعات اداره کل زندانهای کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی زندانهای استان ؛ نشست هم اندیشی بررسی عناوین مجرمانه و راهکارهای کاهش جمعیت کیفری با حضور حجة الاسلام و المسلمین مزارعی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای عالی حقوق دانان بسیجی، اسماعیل جمیاری مدیر کل زندان ها، سرهنگ علیزاده رئیس سازمان حقوقدانان بسیجی سپاه فتح استان و اعضاء شورای عالی حقوقدانان بسیج و نیز رؤسای ستادی و زندانهای تابعه در سالن اجتماعات اداره کل برگزار گردید.
در ابتدای این جلسه سرهنگ علیزاده رئیس سازمان حقوق دانان بسیج سپاه فتح استان هدف از برگزاری نشست های حقوقی با حضور مسؤلین ارشد قضایی و وکلا و نیز حقوق دانان بسیجی را کمک به حل مشکلات مردم، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی و ارتقاء معلومات حقوقی جامعه و نیز معاضدت قضایی دانست و اظهار داشت: همانگونه که بسیج در همه عرصه های فرهنگی ، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حضوری فعال و پر رنگ دارد در عرصه حقوقی و مشاوره و معاضدت قضایی و نیز بیان نکته نظرات و پیشنهادات به دستگاههای تصمیم ساز این سازمان شکل گرفته است.

در ادامه اسماعیل جمیاری مدیر کل زندانهای کهگیلویه وبویراحمد با قدردانی ار حضور اعضای شورای عالی حقوقدانان بسیجی،مشکلات و چالش فراروی سازمان زندانها را تورم و تراکم جمعیت کیفری دانسته و اظهار داشت: مهمترین مأموریت سازمان زندانها اصلاح و تربیت محکومین است که این وظیفه مهم ، سنگین و البته اثر گذار نیازمند به فضای مناسب، امکانات و تجهیزات کافی و نیز نیروی انسانی متعهد و متخصص است که تراکم جمعیت کیفری و کمبودهای شدید خصوصاً در اعتبارات مانع از انجام برخی اقدامات شده است.
وی تصریح کرد: البته با تعامل و همراهی مسئولین ارشد قضایی استان و نیز تلاش و پشتکار همکاران ما در زندانهای استان و علیرغم همه محدودیتها اقدامات خوب و گسترده ای در بخشهای فرهنگی، تربیتی،آموزشی، ورزشی، اشتغالزایی ، حرفه آموزی ، بهداشتی و درمانی انجام گرفته و لکن انتظار ما این است تا اولاً دستگاهها و عموم مردم با انجام تکالیف خود مانع از تولید جرم و بزه شوند و ثانیاً پس از ورود پرونده به محاکم با انجام اقداماتی از قبیل پذیرش قرارهای صادره، استفاده ازمجازات های جایگزین، تقسیط جزای نقدی، تعلیق مجازات و یا تخفیف مجازات، اعطاء آزادی مشروط، فعالتر شدن کمیسیون عفو استان، اعطاء مرخصی های بلند مدت، پذیرش اعسار محکومین مالی، بازدید های مستمر مقامات قضایی، استقرار قضات ناظر در زندانها و انتقال محکومین به زندان محل سکونت در کاهش جمعیت کیفری ادره کل زندانها را مساعدت نمایند.
در ادامه حجة الاسلام والمسلمین مزارعی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای عالی حقوقدانان بسیجی استان با تأکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود در قوانین و دستورالعمل ها و بخشنامه ها و همراهی و همکاری بیشتر با مجموعه زندانها خواستار کمک به کاهش جمعیت کیفری در زندانها شد و اظهار داشت: از جمله مطالبات مقام معظم رهبری ( مدظله لعالی) و دغدغه های رئیس محترم قوه قضائیه استفاده کمتر از زندان و کاهش جمعیت زندانیان است که البته در این زمینه و برابر اعلام در سطح کشور حدوداً ۱۱ درصد کاهش داشته ایم.

رئیس شورای قضایی استان کمک به زندانیان جهت گره گشایی از مشکلات خانواده ها را از اولویتهای محاکم قضایی دانست ولی در عین حال بر خورد قاطع با جرائم خشن و سازمان یافته را ضروری دانست.
وی مهمترین ابزار در جهت کاهش جمعیت کیفری زندانها را عمل به دستورالمل ۳۳ ماده ای رئیس قوه قضائیه و ظرفیت های خوب مندرج در قانون مجازات اسلامی دانست.
رئیس شورای قضایی استان با تأکید براستفاده دادسراها و دادگاهها در ظرفیتهای قانونی برای کاهش جمعیت کیفری عنوان کرد: البته نباید فراموش کرد که مهمترین دغدغه و اولویت کاری ما حفظ امنیت و آرامش در جامعه است و با مخلین نظم و آسایش عمومی مردم بایستی با قاطعیت و به طوری جدی بر خورد کرد تا افراد بزه دیده نیز برخورد دستگاه قضایی را لمس کنند.
این مقام ارشد قضایی استان با تقدیر از دغدغه مدیرکل زندانهای استان در خصوص کاهش جمعیت کیفری ،استفاده از ظرفیتهای قانونی از جمله تعلیق مجازات، تخفیف مجازات ، مرخصی های بلند مدت به خصوص به محکومین مالی ، عفو های موردی و… را یاد آورشده و گفت: البته ضمن اینکه حقوق شاکی میبایست رعایت گردد در اعطاء اینگونه تسهیلات باید مدیریت اصولی و برنامه ریزی دقیق قضایی اعمال گردد.
وی در ادامه تصریح کرد: فرهنگ سازی و آگاسازی مردم و ارائه آموزشهای همگانی از طریق مساجد و تریبون صدا و سیما و همچنین استفاده ازروحانیون، متنفذین و ریش سفیدان محلی می تواند در پیشگیری از وقوع جرم و بزهکاری و همچنین مصالحه و سازش مؤثر باشد .
حجة الاسلام مزارعی به نقش مصالحه و سازش با استفاده از معتمدین محلی در استان اشاره کرد و افزود: در یک ساله اخیر با ورود دستگاه قضا و استفاده از نفوذ روحانیون و ریش سفیدان استان توانسته ایم ۵ قتل را به با سازش و مصالحه ختم کنیم و از اجرای حکم جلوگیری نمائیم.


در ادامه دکتر نگین تاجی و فاتحی از حقوقدانان و قضات عالی رتبه استان در خصوص راهکارهای کاهش جمعیت کیفری مطالبی را عنوان نمودند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*