جلسه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان های کهگیلویه و بویراحمد


جلسه ستاد ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندانیان کهگیلویه وبویراحمد با حضور رئیس کل دادگستری، مدیر کل زندان ها و مسؤلین قضایی در دادگستری کل استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های کهگیلویه وبویراحمد؛ این جلسه به منظور بررسی هر چه بهتر دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندانیان با حضور دکتر حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری،اسماعیل جمیاری مدیر کل زندان های استان، دادستان، معاونین قضایی، رئیس دادگاه عمومی و جمعی از مسئوولان قضایی استان در محل دادگستری استان برگزار شد .

اسماعیل جمیاری مدیر کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کهگیلویه وبویراحمد در این جلسه با تقدیر از نگاه دلسوزانه مسؤلین قضایی درموضوع حبس زدایی در زندانها خاطر نشان کرد: ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان در راستای اجرای عدالت اجتماعی با هدف رعایت حقوق شهروندی ابلاغ شده که امید وارم کما فی السابق مراجع قضایی با همکاری ، پیگیری و تعامل افزونتر با زندان ها نسبت به این مهم اهتمام ویژه ای داشته باشند.
عضو شورای قضایی با ارائه گزارشی از آمار زندانیان و اعطاء تأسیسات حقوقی و مقایسه آن با سال گذشته اظهار داشت: ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت در زندان ها اثرات مطلوب و تأثیر گذاری بر روند امنیت در جامعه داشته که بازدید های مستمر از زندان ها، تسریع در تعیین تکلیف زندانیان تحت قرار، اعطای تسهیلاتی همچون آزادی مشروط، تخفیف و تعلیق مجازات، پذیرش اعسار، استفاده حداکثری از ظرفیت عفوهای موردی و عمومی و نیز اعزام به مرخصی زندانیان واجدالشرایط، ، تناسب جرم و قرار صادره و … از جمله عوامل موثر در اجرای دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری است.
جمیاری در ادامه تصریح کرد: اگر آمار زندانیان در زندان ها کم شود علاوه بر ارتقاء امنیت که سنگ بنای تربیت نیز می باشد اصلاح و باز اجتماعی شدن محبوسین در بند بیش از پیش و با فراغ بال بیشتر انجام شده وکمک به خانواده های درمعرض آسیب آنان نیز خواهد شد.
حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان نیزبا اشاره به ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ،که با هدف کمک به کم کردن جمعیت زندانیان تدوین گردیده از مسئوولان قضایی خواست که نهایت تلاش خود را در اجرای دستورالعمل مذکور بکار گیرند.

رئیس کل دادگستری با اشاره به دستورالعمل ابلاغی رئیس قوه قضائیه افزود : لازم است دادسرا ها و دادگاههای عمومی ، قضات و شعبات مختلف تا حد امکان شخصاً نسبت به اجرای این بخشنامه به خصوص در مورد نوجوانان ، زنان، و محکومیتهای مالی و مهریه و افراد فاقد سابقه کیفری اقدامات لازم را اعمال نمایند.

وی در ادامه ضمن برشمردن نکات ضروری در خصوص چگونگی اجرای مفاد دستور العمل ساماندهی کاهش جمعیت کیفری به مراجع قضایی خود یاد آور شد: تمام تلاش خود را در راستای تحقق اهداف متعالی ریاست معزز قوه قضائیه به خصوص در زمینه حبس زدایی با استفاده از تاسیسات حقوقی مفید و مجازات های جایگزین حبس به کار گرفته و زمینه ها و بسترهای لازم را ازاین طریق به منظور اجرای بهینه ی دستور العمل صادره بکار ببندند.
این مقام ارشد قضایی استان با بیان اینکه قاضی خوب کسی است که میزان تأثیر گذاری مجازات را بر فرد و جامعه در نظر بگیرد افزود: سعی کنید حبس را برای نافیان امنیت جامعه و جرائم خشن لحاظ کنید و مجازات های جایگزین حبس را در دستور کار خود قرار دهید.

نگین تاجی در پایان خواست تا در جلسات یک ماهه با مصوباتی که به تصویب اعضاء رسید ضمن ارائه گزارش کار نسبت به اجرای مصوبات در راستای ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری اقدام گردد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*