مدیرکل زندان های کهگیلویه و بویراحمد: کاهش جمعیت کیفری زندان ها یک ضرورت است

اولین نشست ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان های کهگیلویه و بویراحمد در سال جدید در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری برگزار شد.
در ابتدای این نشست که با حضور رئیس کل دادگستری و معاونین قضایی ایشان، مدیرکل زندان ها و دادستان مرکز استان و دیگر اعضاء تشکیل شده بود، دکتر جعفر فراست معاون قضایی رئیس کل و رئیس دفتر حقوق شهروندی با ارائه آماری از فعالیت های این بخش خواستار پذیرش قرارهای صادره از سوی قضات، موافقت با تسهیلات و ارفاقاتی همچون آزادی مشروط، تخفیف و تعلیق مجازات و ملاحظه خانواده های زندانی در میزان تأمین و پذیرش آن شد.
ایشان همکاری و همراهی مسئولین زندان ها را بسیار خوب و قابل تحسین برشمرد و از برنامه ریزی منظم و منسجم بازدیدهای قضایی از زندان ها و ارتقاء کمی و کیفی دیدار با زندانیان خبر داد.
اسماعیل جمیاری مدیرکل زندان های استان نیز در این نشست با قدردانی از تعامل خوب و اثرگذار فی مابین محاکم قضایی و زندان ها از پیگیری دلسوزانه رئیس کل دادگستری ، رؤسا و دادستان های حوزه های مختلف اظهار داشت: خوشبختانه تا کنون ۶۵ درصد از زندانیان واجداشرایط بخشنامه ابلاغی رئیس قوه قضائیه از زندان های استان به مرخصی اعزام که این موضوع علاوه بر کاهش جمعیت کیفری که در شرایط فعلی بیشتر از گذشته ضرورت است، در پیشگیری از ابتلاء و یا شیوع ویروس کرونا در بین دیگر زندانیان تأثیر داشته، ضمن اینکه افرادی که به مرخصی اعزام شده اند در کنار خانواده های خود مراقبت لازم را در مبارزه با این بیماری بعمل می آورند.
عضو شورای قضایی از معاینه و بیماری یابی و نیز رصد سلامت زندانیان استان خبر داد و افزود: علاوه بر کاهش تراکم جمعیت زندان ها، ضدعفونی و گندزدایی مستمر، معاینه و بیماریابی روزانه، توزیع بسته های بهداشتی و آموزش خودمراقبتی از جمله مواردی است که در زندان های استان انجام و خوشبختانه با همین اقدامات پیشگیرانه تا کنون مورد ابتلاء به این ویروس مشاهده و یا گزارش نشده است.
جمیاری به کمک های مؤمنانه سازمان زندان ها با همکاری بنیاد مستضعفان هم اشاره کرد و گفت: تا قبل از شروع ماه مبارک رمضان قریب به ۵۰۰ خانواده زندانی نیازمند از محل این کمک ها مورد حمایت و مساعدت قرار خواهند گرفت.
دکتر حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان در جمعبندی این نشست و با اعلام رضایت از اقدامات انجام گرفته و پیگیری دلسوزانه مدیرکل زندان ها و همکارانشان اظهار داشت: دوران تحول دستگاه قضایی بمعنای کار جهادی و تلاش شبانه روزی است که باید همه مسئولین قضایی و دستگاه های تابعه خود را مکلف به تحقق منویات و دستورالعمل های ابلاغی رئیس قوه قضائیه بدانند.
رئیس شورای قضایی استان توجه به خانواده های زندانی و دستگیری و کمک به آنان با هدف کاهش آسیب ها و تهدیدات را مهم و تکلیف دانست و اظهار داشت: بزودی صندوق حمایت از خانواده های نیازمند زندانی در دادگستری تشکیل و با مشارکت قضات و کارکنان مساعدت لازم انجام خواهد شد.
وی استفاده از تمامی ظرفیت های قانونی و اجرای دقیق بخشنامه ها در جهت کاهش جمعیت کیفری خصوصاً استفاده از مجازات های جایگزین حبس، اعطای ارفاقات و تسهیلات قضایی و تعیین تکلیف زندانیان تحت قرار، توسعه فعالیت شوراهای حل اختلاف و در اولویت قرار دادن پرونده هایی که یکی از طرفین در زندان هست، را خواستار شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*