مدیر کل زندانهای کهگیلویه وبویراحمد: رعایت حقوق شهروندی زندانیان از اولویتهای سازمانی است


جلسه کمیته امنیتی زندانهای کهگیلویه وبویراحمد با هدف بررسی راههای ارتقاء امنیت در زندانهای استان و تبیین سیاستهای سازمان در دفتر مدیر کل زندانهای استان تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی و پایگاه اطلاع رسانی زندانهای کهگیلویه وبویراحمد جلسه کمیته امنیتی با حضور مدیر کل ، مسؤلین حفاظت، بازرسی ، فرمانده یگان و رؤسای زندانها با هدف تبیین نکته نظرات و فرمایشات ریاست سازمان زندانهای کشور و لزوم عمل به توصیه های ایشان در ستاد اداره کل تشکیل شد.
اسماعیل جمیاری مدیر کل زندانهای استان با اشاره به اهمیت موضوع امنیت در زندانها گفت: یکی از مهمترین ارکان زندانبانی مقوله مهم امنیت و ایجاد بستر تامینی در زندانهاست که بایستی سرلوحه کار همه همکاران در هر مسئولیت و هر محل خدمتی قرار بگیرد.
ایشان اجرای برنامه های اصلاحی و تربیتی و نیز ارائه تسهیلات و خدمات به زندانیان را در سایه امنیت دانست و اظهار داشت: از آنجائیکه اجرای مجازات حبس بر عهده سازمان زندانها گذاشته شده است، ضرورت دارد که اول در نگهداری، مراقبت و حفظ و حراست از زندانیان اقدام نمود و پس از برقراری امنیت کامل نسبت به اجرای برنامه های تربیتی همت نمود البته اولویت بندی امورات در زندانها معین و مشخص بوده و با توجه به تقسیم کار و شرح فعالیتهای مختلف در حوزه های تامینی، تربیتی و حمایتی می بایست مسئولین ستادی خصوصاً روسای زندانها با لحاظ امنیت انجام وظیف نمایند بگونه ایی که خروجی این برنامه ها منجر به اصلاح و تربیت زندانیان شود.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: ایجاد امنیت در زندانها باعث ایجاد امنیت عمومی در جامعه و آرامش اجتماعی می شود و از قضا توجه به حقوق شهروندی زندانیان باعث ارتقاء امنیت در زندانهاست که تاکید می گردد نسبت به اوضاع و احوال زندانیان و تعیین تکلیف قرارهای صادره و همچنین اعطای تسهیلات و رفاهیات با همکاری مراجع قضایی و گره گشایی از مسائل و مشکلات آنان اقدام نمود تا علاوه بر ایجاد آرامش در بین زندانیان خانواده های آنان نیز از رافت اسلامی و توجهی که به آنان می شود ابراز رضایت نموده و علاقه مند و امیدوار به آینده باشند.
اسماعیل جمیاری در بخش دیگری از سخنان خود توجه به کارکنان بعنوان سرمایه های انسانی سازمان را یاد آور شد و گفت: بی شک شغل زندانبانی از جمله مشاغل سخت و زیان آور بوده که روح، روان و جسم کارکنان را درگیر نموده و چه بسا فشار و استرس ناشی از کار لطمات و خسارتهای جبران ناپذیری را متوجه همکاران بنماید که از همه رؤسای زندانها و مسؤلین ستادی می خواهم تا در رفع مشکلات و خواسته های آنان اهتمام جدی و تلاش مضاعفی داشته باشند تا خدای ناکرده دچار آسیب و گرفتاری نگردند.
وی در سخنان دیگری اظهار داشت : رافت اسلامی نظام زندانبانی در راستای حفظ حقوق شهروندی زندانیان و توجه به کرامت انسانی ایجاب می کند تا صرفنظر از نوع جرم و میزان مجازات در تامین نیازمندیهایی همچون ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، آموزشی و ورزشی، فرهنگی و تربیتی، اشتغالزایی و حرفه آموزی، مددکاری و روانشناختی و …. فعالتر از همیشه عمل کرد.
عضو شورای قضایی استان تشکیل منظم و مستمر جلسات شورای طبقه بندی و رسیدگی سریع به تقاضای زندانیان، دعوت از قضات و مسئولین قضایی جهت بازدید از زندانها، تعیین تکلیف زندانیان تحت قرار، استفاده از تاسیسات حقوقی و اعطای آزادی مشروط، تعلیق و تخفیف مجازات، تقسیط جرائم و پذیرش اعسار محکومین مالی را از جمله مطالبات ریاست سازمان زندانها دانست که توجه به آن می تواند علاوه بر کاهش آسیب های درون و برون زندان تقلیل جمعیت زندانیان و کم نمودن تراکم جمعیت موجود را بهمراه داشته باشد که اجرای این موارد باعث ایجاد رضایتمندی و نهایتا ارتقاء امنیت در داخل و خارج زندان می شود.
مدیر کل زندانها در پایان بر حفظ وحدت و همدلی، رعایت دستورالعملها و بخشنامه ها، نظم و انضباط کاری همکاران، تعامل و هماهنگی روسای زندانها با مراجع قضایی، توجه به خانواده های نیازمند زندانی، جذب کمک و اخذ رضایت و یا تخفیف از شکات و طلبکاران زندانیان جرائم غیرعمد تاکید نمود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*