اطلاع رسانی خدمات اداره کل زندان های کهگیلویه وبویراحمد
مقدمه :
با استعانت از خداوند متعال مجموعه اداره کل زندانهای استان کهگیلویه وبویراحمد با توجه به فرایند های ارائه خدمات و امور محوله و عنایت ویژه بر مقوله طرح تکریم ارباب رجوع و رضایت مندی مردم در سالی که ریاست محترم سازمان زندانها سال تحقق برنامه ها نامگذاری نموده اند رجاء واثق داریم با استفاده از تمام ظرفیتها و تواناییهای خدمت رسانی و انجام فعالیتهای مربوطه ، خدمات مناسبی را خصوصا به زندانیان و خانواده آنان که موضوع کار زندانبانان گمنام عرصه اصلاح و تربیت میباشد ارائه نماییم.ضمن اینکه خدمات رسانی به کارکنان زیر مجموعه که خود به دلیل رفع نیازهای مشروع و قانونی اداری گاهی به عنوان ارباب رجوع به ستاد اداره کل مراجعه خواهند داشت مورد توجه است و میتواند خدمات رسانی به آحاد جامعه را در ابعاد مختلف ، عینی و عملی نماید و لبخند رضایت را بر چهره ولی نعمتان ما که همانا مراجعین عزیز میباشند نشاند.
* قابل توجه اينكه به دليل مشترك بودن برخي از امور محوله اين دستگاه و نحوه ارائه خدمات با سازمانها و ادارات سطح استان بويژه دادگستري و مراجع قضايي و دادسراها امكان زمان سنجي دقيق برخي امور وجود نداشته است.
• این اداره کل در راستای خدمت رسانی و اطلاع رسانی بهینه به مردم اقدام به راه اندازی پایگاه اینترنتی به آدرس WWW.kohgiluyehprisons.ir نموده است. این سایت علاوه بر بخشهای متنوعی در جهت ارائه اطلاعات مورد نیاز مردم دارای آیتمهای ویژه ای جهت ارتباط سریعتر با مسئولین اداره می باشد. مهمترین بخشهای این سایت عبارتند از: تاریخچه زندانها، گزارشات آماری،مقالات،طرحهای تحقیقاتی،مصاحبه،گزارش،ارتباط با مسئولین،اطلاعات مورد نیاز جهت زندانها و کانون اصلاح و تربیت،آشنایی ارباب رجوع با ستاد دیه، واحد مددکاری انجمن حمایت از زندانیان و برخی ادارات و زیرمجموعه های این اداره کل.
ضمنا کلیه اخبار زندانهای استان به صورت روزانه در بخشهای فرهنگی،علمی،اجتماعی، عمومی،حوادث، ورزشی، مواد مخدرو… همراه با عکسهای مربوطه در سایت درج می گردد.
در پایان لازم به ذکر است جهت اطلاع رسانی بیشتر تلفن گویای اداره کل به شماره ۳۳۲۴۲۰۵۵ در اداره کل نصب و راه اندزی گردیده که پاسخگوی برخی سوالات
خانواده های زندانیان می باشد.
بخش اول

چگونگي استفاده از عفوها

به طور کلی عفو به مناسبتهای مختلف به زندانیان واجد شرایط اعطا میشود که در ذیل به آنها اشاره خواهد شد ، همچنين عفو مناسبتهاي مختلف برابر آيين نامه اداره سجل كيفري و عفو و بخشودگي در طول سال به مرحله اجرا در مي‌آيد كه بنا بر نوع ضوابط عفو، با يكديگر تفاوتهايي دارد.
عفو عمومي:
در خصوص نحوه برخورداري زندانيان از عفو ۲۲ بهمن (با عنايت به طرح هدفمند نمودن عفوها) كه از سال گذشته آغاز شده است ابتدا پس از وصول بخشنامه هاي مربوطه نسبت به بررسي پرونده زندانيان محكوم اقدام و ليست اسامي زندانياني كه داراي شرايط لازم جهت بهره‌مندي از عفو مي‌باشد استخراج مي‌گردد. سپس اطلاعات مورد نياز در خصوص زندانی در فرمهای مخصوصی که از قبل تهیه شده درج و با موافقت رئیس زندان ، دادستان مربوطه و رئیس کل دادگستری استان در شورای عفو و بخشودگی استان مطرح و سپس بعد از موافقت به اداره عفو و بخشودگی کشور ارسال میگردد و از آنجا اسامی کلیه زندانیان واجد شرایط توسط ریاست محترم قوه قضائیه به مقام معزم رهبری معرفی و در صورت موافقت ایشان عفو به زندانیان معرفی شده تعلق خواهد گرفت .
عفو موردي:
در خصوص برخورداري زندانيان از عفوهاي موردي پس از درخواست زنداني و موافقت در شورای طبقه بندی زندان و تایید رئیس زندان فرم مربوطه توسط اجرای احکام زندان برای زندانی تکمیل و به دادگستری ارسال تا پس از موافقت دادستان و ریاست کل دادگستری در شورای عفو استان مطرح ونسبت به ارسال آن به اداره عفو و بخشودگی کشور اقدام شود که پس از موافقت آن اداره ، عفو به زندانی اعطا شود.

بخش دوم

چگونگي استفاده از مرخصي‌ها

در مواردی که زندانی پس از تحمل حداقل دو ماه از محکومیت حبس به تشخیص مسئول زندان مربوطه از شخصیت و اخلاق و رفتار مناسبی برخوردار باشد رئیس حوزه قضایی و یا قاضی ناظر زندان میتواند هر ماه در قبال اخذ تامین لازم (وثیقه) حد اکثر ۵ روز به طور پیوسته یا ناپیوسته به او مرخصی اعطا نماید و در صورت نیاز بیشتر این مرخصی حد اکثر ۵ روز دیگر قابل تمدید است.
استفاده زندانيان از مرخصي به دو صورت انجام مي پذيريد :
-اعطاي مرخصي بصورت مستقيم از طريق مرجع قضايي مربوطه كه در اين صورت مرخصي به زنداني ابلاغ مي‌گردد كه طبق مقررات و در صورت عدم دارا بودن محكوميت يا اتهام ديگري به مرخصي اعزام گردد.
-به درخواست زنداني، كه در اين صورت زنداني درخواست مرخصي خود را به صورت كتبي به دفتر زندان ارائه مي‌نمايد و در صورت رضايت از نحوه اخلاق و رفتار وي در طول تحمل حبس و عدم منع قانوني، نسبت به تكميل فرم درخواست مرخصي مصوب اقدام و درخواست وي طي نامه اي به مرجع قضايي مربوطه ارسال مي‌گردد كه پس از موافقت و تاييد و اعلام كتبي مرجع قضايي نسبت به اعزام زنداني به مرخصي اقدام و در خصوص برخي زندانيان خاص، فرم معرفي به كلانتري يا پاسگاه محل سكونت (محل اعزام به مرخصي) صادر مي‌گردد.
در هرصورت، پس از صدور مجوز مرخصي زنداني، مراتب به وي ابلاغ و در تاريخ مقرر به مرخصي اعزام مي‌گردد. همچنين ساعت و تاريخ دقيق برگشت به وي تفهيم خواهد شد.
سلسله مراتب استفاده از مرخصي
نوع اول :
درخواست زندانی یا خانواده وی + طرح در شورای طبقه بندی زندان + موافقت رئیس زندان + موافقت مرجع قضایی (قاضی اجرای احکام) = مرخصی زندانی
نوع دوم :
درخواست خانواده زندانی + موافقت مرجع قضایی ( قاضی اجرای احکام ) = مرخصی زندانی

بخش سوم

مراحل انتقال زنداني

خارج از استان(محل سکونت)
داخل استان(زندانهای تابعه)

مراحل اداري انتقالي زندانيان به استان محل سكونت:
پس از وصول درخواست كتبي انتقال زنداني به محل سكونت خود و در صورتيكه از لحاظ محكوميت و پرونده منع قانوني نداشته باشد، تقاضاي وي در شوراي طبقه‌بندي زندان مطرح و پس از تاييد شوراي طبقه‌بندي زندان، نسبت به تكميل فرم مجوز انتقال زنداني اقدام و جهت انجام مراحل قانوني و اداري به مراجع قضايي جهت اعلام نظر ارسال مي‌گردد
پس از اخذ نظريه مرجع قضايي مربوطه، موضوع انتقال متعاقباً از طريق اداره كل زندانهاي استان به اداره كل زندانهاي استان مقصد پيگيري و در صورت موافقت استان مقصد با انتقال به زندان مورد نظر و وصول موافقت، تصوير مجوز موافقت شده انتقالي زنداني طي نامه‌اي به مرجع قضايي مربوطه ارسال تا نسبت به اعطاي نيابت قضايي به دادگاه مقصد اقدام گردد
در ادامه موضوع انتقال زنداني از طريق منطقه انتظامي پيگيري و با مراجعه مامورين بدرقه انتظامي شهرستان و با هزينه شخصي زنداني نسبت به انتقال نامبرده به همراه مدارك لازم اقدام مي گردد. لازم به ذكر است در بدو مراحل انتقال و در هنگام ارائه تقاضاي زنداني و با رضايت وي ميزان تقريبي يك دوم از هزينه كل انتقال به مقصد از حساب شخصي زنداني كسر و در حسابداري زندان نگهداري مي‌گردد . به عبارت ساده تر :
انتقال زندانی به خارج از استان :
درخواست زندانی + طرح در شورای طبقه بندی زندان + موافقت رئیس زندان + موافقت مرجع قضایی ( قاضی اجرای احکام ) + موافقت مدیر کل استان مبدا + موافقت مدیر کل استان مقصد + اعطای نیابت قضایی = انتقال زندانی توسط نیروی انتظامی
انتقال به زندانهای داخل استان :
درخواست زندانی + موافقت مدیرکل = انتقال

بخش چهارم

آزادي مــشــروط

در صورتيكه زنداني از نظر قانوني دارای سابقه کیفری نبوده ، تقاضاي كتبي خود مبني بر درخواست آزادي مشروط، در شوراي طبقه بندي زندان مطرح و مورد بررسي قرار مي‌گيرد و در صورتيكه حسن اخلاق و رفتار وي مورد تاييد شورا بوده و حبس نيز در روحيه وي تاثير مثبت و موثري گذارده باشد و به اصطلاح، زنداني متنبه گرديده ، درخواست وي طي نامه‌اي جهت اعلام نظر به مرجع قضايي مربوطه ارسال كه پس از اعلام نظر و تعيين تكليف جزاي نقدي (در صورتيكه زنداني محكوميت جزاي نقدي نيز داشته باشد) و موافقت مرجع مذكور نسبت به آزادي وي با تنظيم صورتجلسه و تفهيم ضوابط آزادي مشروط به نامبرده، نسبت به آزادي وي اقدام مي‌گردد.
آزادی مشروط :
عدم سابقه کیفری+ تحمل نصف محکومیت قطعی + حسن اخلاق و رفتار در زندان( تخلف در زندان نداشته و اخلاق و رفتار وی مورد تایید شورا و زئیس زندان باشد) + طرح در شورای طبقه بندی+ پس از آزادی دیگر مرتکب جرم نشود + پرداخت ضرر و زیانی که در حکم دادگاه آمده است + موافقت رئیس حوزه قضایی = آزادی مشروط
بخش پنجم

انتقال به زندانهاي باز و نيمه‌باز

پس از وصول درخواست كتبي زنداني مبني بر انتقال به بند نيمه باز و باز و بررسي و احراز شرايط به لحاظ نوع جرم و میزان محکومیت ، درخواست زنداني در شوراي طبقه بندي زندان كه به صورت هفتگي برگزار مي‌گردد مطرح و در صورت موافقت اعضا با درخواست وي نسبت به تكميل فرمهاي مصوب و مربوطه ارسالي اقدام و تقاضاي زنداني جهت اعلام نظر از سوي داديار ناظر زندان و اجراي احكام دادسراي استان و شهرستانهاي تابعه به آن مرجع ارسال مي‌گردد. و در صورت موافقت با درخواست مذكور، زنداني طبق مقررات مربوطه از بند بسته خارج و در بند باز يا نيمه باز اسكان مي يابد.
صدور رای محکومیت قطعی توسط مرجع قضایی + درخواست زندانی بعد از تحمل حبس پیش بینی شده در قانون + طرح درخواست در شورای طبقه بندی زندان محل اسکان + موافقت در شورا + موافقت مرجع قضایی + سپردن وثیقه لازم = انتقال زندانی

بخش ششم

واريز وجه به حساب زنداني

در حال حاضر و بر اساس دستورالعمل‌هاي موجود در خصوص نحوه نگهداري وجوه زندانيان، تمامي مددجويان داراي دفترچه پس‌انداز مي‌باشند. كه با توجه به موارد مذكور :
۱ـ زندانی از بدو ورود و هنگام پذیرش ، وجوه وی توسط بازرس وقت اخذ و تحويل مسئول صندوق وجوه زندانيان در زندان مربوطه شده و رسيد دو برگي (نسخه اول: صندوق – نسخه دوم: زنداني) صادر و نسخه دوم آن تحويل وي مي‌گردد. زنداني مي‌تواند تا زمان صدور دفترچه با ارائه قبض وجوه خود از فروشگاه خريد نمايد.مدت زمان صدور دفترچه صندوق در صورت محکومیت قطعی ۲۴ ساعت میباشد.

لازم به ذكر است هر ۱۰-۱۵ روز يك بار كل دفترچه‌هاي زندانيان بررسي و مبالغ خريد آنان كسر مي‌گردد.

بخش هفتم

چگونگي ملاقات با زندانيان

خانواده محترم زندانيان (بستگان درجه اول شامل پدر، مادر، همسر، برادر، خواهر و فرزند زنداني) مي‌توانند جهت ملاقات با زندانيان در روزهاي تعيين شده به قسمت ملاقات زندان مراجعه نمايند. و لازم است كه شناسنامه عكسدار به همراه داشته باشند.
لازم به ذكر است اعطاي ملاقات منوط به ارائه مدرك شناسايي معتبر و با رعايت قوانين و مقررات مربوطه حداكثر يك بار در هر ماه اعطا خواهد شد مدت زمان اعطاء ملاقات بستگی به نوبت خانواده مددجو دارد.همچنين همسر زنداني مي‌تواند با ارائه مدرك ازدواج معتبر تقاضاي ملاقات خصوصي نمايد.
در هر مورد (ملاقات حضوري و خصوصي) زندانيان درخواست ملاقات خود را به صورت كتبي جهت صدور دستور از طريق واحد مددكاري به نظر رياست زندان مربوطه میبایست برسانند.
ملاقات خصوصی:
درخواست زندانی+ ارائه به واحد مددکاری+ دستورئیس زندان = ملاقات خصوصی

بخش هشتم

چگونگی تحويل ملزومات شخصی مورد نياز زندانی به زندان

در صورتي كه زندانی وسایلی را مورد نیاز داشته باشد ابتدادرخواست كتبي خود را از طريق واحد مددكاري جهت تاييد به نظر رياست زندان مي‌رسانند و در صورت تاييد، زنداني با خانواده خود جهت فرستادن وسايل مورد نياز تماس مي‌گيرد.
پس از مراجعه خانواده زنداني، اشياء بر اساس ليست تاييد شده توسط مسئول نگهباني وقت، كنترل و تحويل زنداني مي‌گردد. مدت زمان اجرای روند این امر اززمان تحویل وسایل به نگهبانی وکنترل آن ۲ ساعت به طول می انجامد.

بخش نهم

چگونگي ارائه مشاوره

هر زنداني به محض ورود به زندان و تكميل فرم اطلاعات شخصي بايد به واحد مددكاري معرفي گردد . واحد مددكاري زندان پس از مشاوره و تكميل پرونده مددكاري مددجو ازوضعيت قضايي مددجو مطلع مي گردد . سپس از راهكارها و تشخيص مددكاري در ارتباط با مشكل مددجو انجام مي گيرد . در مشاوره با مددجو بايد سعي شود اعتماد مددجو نسبت به مددكار حفظ شده و مددكاري زندان ضمن رازداري و تكريم شخصيتي وي راهكار مناسب را پيشنهاد نمايد .
مراحل مشاوره :
۱ـ شناسايي مددجو و تكميل پرونده مددكاري
۲ـ بيان خلاصه اي از زندگي نامه و رخدادهاي مهم در ارتباط با زندگي شخصي مددجو
۳ـ بررسي مشكلات و مسائلي كه موجب ارتكاب جرم گرديده است.
۴ـ بررسي مراحل رسيدگي قضايي بوسيله مراجع قضايي
۵ـ در صورت لزوم معرفي به مراكز حمايتي درماني نظير كميته امداد ـ جمعيت هلال احمر ـ بهزيستي ـ اداره اوقاف و امورخيره و… جهت تحت پوشش قرار دادن خانواده مددجو
۶ـ درج كليه اقدامات انجام شده در پرونده مددكاري مددجو

بخش دهم


پرداخت ديه و …

در ارتباط با محكوميني كه به دليل محكوميت مالي تحمل حبس مي نمايند و شاكي خصوصي ندارند به منظور استفاده از كمكهاي مردمي جهت آزادي زندانی يا استفاده از وام ستاد ديه استان توسط واحد مددكاري زندان مربوطه به ستاد فوق معرفی ميگردد . بدین صورت که پس از اخذ مدارک لازم از مددجو (۲ قطعه عکس ۴×۶ ، کپی حکم دادنامه و تجدید نظر، کپی شناسنامه ، مشخصات شاکی و تکمیل فرم مربوطه که در واحد مددکاری موجود میباشد) مددجو به ستاد دیه جهت اخذ وام معرفی میشود.

بخش یازدهم

چگونگی نحوه ارائه خدمات
واحد مراقبت بعد از خروج زندانیان
به خانواده های مددجویان

چگونگی سیر مراحل تشکیل پرونده :
شرایط تشکیل پرونده برای خانواده های زندانیان به این نحو است که همسر وی با ارائه شناسنامه به مرکز مرا قبت مراجعه نموده وچنانچه محکومیت و مدت زمان کیفر زندانی در سوابق محرز گردد و طی بررسی و تحقیقات محلی معلوم شود که به لحاظ معیشتی و مالی ، بی بضاعت هستند پرونده توسط سرپرست واحد مراقبت آقای حائری نیا تکمیل و با تایید و امضاء مدیر کل اداره زندانها آقای ولی نیا ، مددجو ماهیانه از کمکهای نقدی و غیرنقدی بهره مند می شود.

ر اهنمائی و معرفی به ارگا نها و سازما نها جهت مساعدت و کمکهای مالی:
علاوه بر کمکهای مرکز مراقبت . مددجو جهت استفاده از تسهیلات و امکانات به ار گانها ی مربوطه (کمیته امداد. بهزیستی . شهرداری . شورای شهر. دفتر ا مام جمعه . هلال احمر و سایر موسسات خیریه) هدایت می شود.

راهنمائی زندانی جهت استفاده از وام اشتغال پس از آزادی :
پس از اتمام حبس زندانی چنانچه نامبرده داخل زندان گواهینامه فنی و حرفه ای اخذ نموده و یا دارای جواز کسب باشد و بیش از یکسال از آزادی وی نگذشته باشد برای متقاضی فرم درخواست وام ا شتغال تکمیل می شود و با دو قطعه عکس ۴×۳ و فتوکپی صفحه اول شناسنامه پرونده تشکیل می گردد سپس با تحقیقات توسط مددکار از منزل و محل کار مددجو . در صورت عدم تمکن مالی و بیکار بودن. پرونده وام اشتغال کامل شده و مددجو به بانک کشاورزی معرفی می شود.
زندانیانی که به پرداخت دیه محکوم شده اند مرکز مراقبت خانواده هایشان را جهت دریافت وام به کمیته امداد و ستاد دیه راهنمائی می نماید تا از اعتبارات این نهادها بهره مند شوند همچنین به زنان نیازمند زندانیان که ساکن روستا هستند با معرفی آنان جهت استفاده از تسهیلات وام زینب کبری (س ) اقدام می شود .

راهنمائی خانواده ها جهت شرکت زندانی در کلاسهای فنی و حرفه ای برای اخذ وام :
از جمله مدارک لازم برای دریافت وام . گواهینامه فنی و حرفه ای در زمان تحمل کیفر زندانی است لذا به همسران زندا نی در موقع مراجعه به مرکز مرا قبت توصیه می شود که به زندانی متذکر بشوند در طول دوران حبس درکلاسهای فنی و حرفه ای زندان شرکت فعال داشته باشند.
چکونگی معرفی خانواده های زندانی جهت اشتغال :
اگر همسران زندانی مایل به اشتغال باشند و در حرفه ای مهارت داشته باشند از طریق معرفی به صندوق فرصتهای شغلی و یا موسسات کاریابی در جهت اشتغال آنها اقدام می شود. مدت زمان انجام ارائه خدمات در صورت تكميل پرونده و عدم وجود منع قانوني جهت صدور معرفي نامه ۱ ساعت مي باشد.
چکونگی اخذ رضایت از شاکی جهت رفاه حال زندانی :
چنانچه متهم یک یا چند شاکی داشته باشد کوشش می شود از طریق مددکاری مرکز با شاکی یا شکات پرونده تماس حاصل شود و با کمک مددکار سعی در جلب رضایت آنها گردد.
– در خاتمه باید متذکر شد که به خانواده های زندانیان جهت تسهیل در کار و رفع مشکلات زندانیشان در مرکز مراقبت بوسیله مشاور و مددکاراین واحدراهنمائی لازم صورت می گیرد.

مركز مراقبت بعد از خروج زندانيان استان کهگیلویه وبویراحمد

شرح خدمت:
اهم وظایف و خدمات اداره مراقبت: ۱-اطلاع رسانی وتشریح خدمات قابل ارائه به مددجویان. ۲-ارائه خدمات مصاحبه، مشاوره ،مددکاری وروانشناسی. ۳-ارائه خدمات اجتماعي و معرفي و پيگيري امور مددجويان وخانواده آنها در ادارات ذيربط. ۴-ارائه خدمات حمايتي و پرداخت كمك هزينه هاي موردي و بلاعوض وپرداخت بن وسبد كالا. ۵-ارائه مشاوره های بهداشتی ،درمانی و ترك اعتياد و معرفي به مراكزمتادون تراپی. ۶-ارائه خدمات وتسهيلات وام خود اشتغالي وايجاد اشتغال.
مراجعه مددجو به مرکز مراقبت با داشتن شرایط ومدارک لازم
: شرایط مددجو
زنداني آزاد شده كه حداكثر مدت خروج از زندان وي بيش از يكسال نگذشته باشد
حداقل سه ماه تحمل حبس داشته باشد
عدم اعتياد به مواد مخدر و نيازمندي و عدم تمكن مددجو دارا بودن مدارك شخصي(شناسنامه، كارت ملي و پايان خدمت يا معافيت) براي مددجويان مرد
دارا بودن مدارك شغلي :گواهي مهارت ،مجوز شغلي يا تاييديه اشتغال به كار

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*